بهره‎برداري از پل‎هاي هوايي فرودگاه‎ها باعث تسهيل کار مسافران و ايرلاين‎ها مي‎شود
.
مديرکل تجهيزات و سامانه‎هاي فرودگاهي گفت: بهره‎برداري از پل هاي هوايي (Airbridge) در فرودگاه‎ها با وجود صرف هزينه‎هاي بالا باعث تسهيل در روند مسافرگيري هواپيماها و کاهش هزينه‎هاي خدمات هوايي و همچنين درآمدزايي براي شرکت فرودگاه‎ها و ناوبري هوايي ايران مي‎شود.

عباس وفائی در گفتگو با روابطعمومی شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران گفت: اخیرا دو پل هوایی از 12 پل در دست اجرا در فرودگاه بینالمللی بندرعباس که پیش از این در سفر وزیر راه و شهرسازی افتتاح شده بود، پس از انجام بهرهبرداری آزمایشی و رفع معایب جزئی و تنظیمات نهایی آن، 21 اردیبهشت عملیاتی شد. همچنین با توجه به اینکه هندلینگکنندگان فعال در این فرودگاه درصدد تهیه پوشبکهای لازم برای حمل هواپیماهای سنگین مانند بوئینگ 747 هستند، با پهلو گرفتن این هواپیماها به زودی انجام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه استفاده از پلهای هوایی در جهان مرسوم است و مزایای زیادی دارد، گفت: ایجاد رضایت در مسافران و سرعت بالا در مسافرگیری و تخلیه هواپیماها، عدم نیاز به استفاده از اتوبوس و دیگر تجهیزات لازم (مانند GPU از ایرکاندیشن PCA) که باید به زیر هواپیما میرفتند و افزایش سرعت در آمادگی هواپیما برای پرواز، کمک زیادی به ایرلاینها و هندلینگکنندگان میکند و از سویی هم موجب درآمدزایی برای شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران خواهد شد.

وفائی در مورد ادامه روند نصب پلهای هوایی در فرودگاههای کشور گفت: اکنون دو دستگاه پل نیز در فرودگاه مهرآباد آماده بهرهبرداری است که با توجه به اینکه این پلها در سه محور جلو و عقب، بالا و پایین و چپ و راست حرکت میکند نیاز است که زیرسازی لازم در این زمینه انجام شود که اکنون در حال اجراست و پیشبینی میشود تا یک ماه دیگر این دو پل هم مورد بهرهبرداری قرار بگیرد.

به گفته وی این پلها جزو مدرن ترین پلهای روز دنیا هستند که چهار دستگاه آن نصب شده و به امید خدا هشت پل دیگر شامل چهار پل در فرودگاه مشهد و چهار پل دیگر در فرودگاه مهرآباد در صورت فراهم شدن شرایط نصب خواهد شد.

مدیرکل تجهیزات و سامانههای فرودگاهی در پایان در مورد نصب دو پل دیگر گفت: غیر از 12 پلی که به آن اشاره شد یک پل هوایی دیگر در فرودگاه ارومیه آماده است که با انجام چند کار جزئی قابل بهرهبرداری میشود و شرکت هندلینگ آنجا هم باید پوشبکهای لازم برای هواپیماها را تهیه کند. همچنین برای فرودگاه آبادان هم کار مطالعاتی نصب پل هوایی انجام شده است و با توجه به امکان انجام این کار، فراخوان آن را منتشر خواهیم کرد.