پل عبور مسافر (پل تلسکوپی Jetway)

اگر زمانی تنها راه رسیدن از ترمینال فرودگاه به هواپیما اتوبوس بود، اکنون پل های مخصوصی ساخته شده اند که شما را مستقیم از ترمینال به داخل هواپیما می برند. یک گذرگاه مرتفع و سرپوشیده که از گیت ترمینال فرودگاه تا درب هواپیما گسترده شده است. پل اتصال به هواپیما به مسافران این امکان را می دهد بدون اینکه نیاز به بیرون رفتن داشته باشند، سوار هواپیما شوند.

جابجایی مسافران از ترمینال به هواپیما و بالعکس با سرعت، امنیت و راحتی، هدف اصلی بسیاری از عملیات های فرودگاهی است.

فرودگاه های بین المللی دارای استانداردهای خاص درزمینه های مختلف می باشند ، که ازجمله  این استانداردها استفاده از پل تلسکوپی برای بارگیری و تخلیه هواپیما از مسافر می باشد.

پل تلسکوپی یک پل متحرک رابط بین سالن انتظار فرودگاه و هواپیما می باشد به این صورت که یک طرف آن در مقابل خروجی سالن انتظار ثابت می شود و انتهای دیگر دستگاه با توجه به توانایی های حرکتی که دارد خود را با در هواپیما هماهنگ می کند این دستگاه با استفاده از تجربه بدست آمده در نمونه اولیه تغییرات زیادی پیدا کرد.عمده این تغییرات در مورد سیستم کنترل و برق دستگاه بود. این دستگاه شامل سه تونل است که به صورت تلسکوپی می توانند طول خود را تنظیم کند . این دستگاه طوری طراحی شده است که دارای 7 درجه آزادی می باشد.

مزایای استفاده از پل های اتصال به هواپیما

ایمنی

منظور از ایمنی این است که با استفاده از این پل ها مسافران دیگر در معرض خطرهای ایمنی بیشماری که بر روی رمپ های شلوغ وجود دارد، قرار نمی گیرند. برخی از این خطرها عبارتند از: ترافیک وسیله نقلیه، حرکت هواپیما، فعل و انفعالاتی مانند انفجارهای کوچک در موتور هواپیما و تغییرات دما و آب و هوا.
امنیت

اینکه مسافران مجبور باشند برای سوار شدن به هواپیما از ترمینال فرودگاه خارج شوند به این معنی است که مسافران تنها دسترسی موقتی به یک بخش محدود از فرودگاه داشته اند. استفاده از این پل ها خطرات امنیتی احتمالی که به دسترسی مسافران به رمپ مربوط می شود را از بین می برد.

سهولت دسترسی

استفاده از پل های اتصال به هواپیما در بیشتر موارد نیاز به وجود پلکان بین گیت فرودگاه و هواپیما را از بین می برد. در نتیجه سوار شدن به هواپیما برای افراد مسن و ناتوان آسان شده و نیازی به استفاده از تجهیزات مخصوص مانند لیفتراک برای استفاده از ویلچر نیست.
نیاز حداقلی به نیروی انسانی

با وجود این پل ها نیاز به نیروی انسانی برای نظارت بر رمپ در طول سوار یا پیاده شدن مسافران از هواپیما به حداقل رسیده است. به محض اینکه مسافران به روی پل برسند، کارت های پروازی آنها چک شده و از آنجا مسافران به صورت مستقیم از طریق یک فضای امن و ایمن سوار بر هواپیما می شوند.
راحتی مسافران

همانطور که گفتیم پل های اتصال به هواپیما سر پوشیده بوده و اغلب به تناسب دما، از سرویس خنک یا گرم کننده مناسب برخوردار هستند. چنین امکانی باعث می شود تا مسافران در معرض بارش باران و برف یا آب و هوای بیرون قرار نگیرند.